Krwio(po)mocni

Projekt ,,Krwio(po)mocni” ma na celu uświadomienie społeczeństwu niezwykłej mocy krwi i krwiodawstwa.
Krew potrzebna jest przez cały rok, a jej zapasy są często ograniczone. Krwi nie można wytworzyć w sztuczny sposób.
Akcje promujące krwiodawstwo prowadzone są szczególnie latem, ponieważ wtedy częściej dochodzi do wypadków, a potencjalni krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy.

Problem braku krwi nie dotyczy tylko miesięcy letnich. Standardowo przez cały rok brakuje krwi grupy 0-, jest to krew uniwersalna, którą może dostać każdy potrzebujący. Słaby stan występuje też w przypadku grupy 0+. Dlatego tak ważne jest, aby w miarę własnych możliwości angażować się w akcje krwiodawstwa, w ten sposób możemy uratować czyjeś życie.

W związku z sytuacją związaną z Ukrainą i pięknym wsparciem ze strony Polaków w zakresie krwiodawstwa, większość Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa aktualnie posiada pełne magazyny krwi, co nie oznacza, że problem braku krwi całkowicie zniknął – oddana krew ma swój termin ważności, po upływie tego okresu krew, która nie została wykorzystana, jest utylizowana, a magazyny zostają opróżnione. Dlatego właśnie projekt ,,Krwio(po)mocni” uświadamia, jak ważne jest bycie krwiodawcą przez cały rok, a nie tylko w sytuacjach szczególnych.
Decydując się na zostanie krwiodawcą, warto wiedzieć jak przygotować się do oddania krwi, co należy zjeść, a czego należy unikać, o jakie witaminy warto zadbać w diecie. Należy też wiedzieć, jak przebiega proces donacji i jak należy postępować po oddaniu krwi.

Wszystkie wyżej wymienione zagadnienia poruszone zostały przez projekt ,,Krwio(po)mocni” na mediach społecznościowych projektu (Facebook, Instagram, Tiktok) pod nazwą krwiopomocni. 

We współpracy z agencją reklamową InJoy Polska powstały plakaty, które zostały rozwieszone w naszej szkole, w innych szkołach w mieście oraz na terenie Mińska Mazowieckiego i okolic.

Marta Zaborowska

Dodano: 19.03.2022, do kategorii Aktualności

Aktualności

Dziękujemy Pracownikom Instytutu Biologii Uniwersytetu w Siedlcach

16.04.2024, Aktualności

Kolejny raz uczniowie klas 1A i 3A wraz z opiekunami p. Marią Bartnicką – Wojcicką, p. Małgorzatą Jankowską i p. Aliną Żurawską uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych

Czytaj całość

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

16.04.2024, Aktualności, Konkursy

13 kwietnia 2024 w Radomiu odbył się etap okręgowy XXXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

Czytaj całość

1 miejsce

15.04.2024, Aktualności, Konkursy

Blok weterynaryjny OWIUR 1 miejsce okręgowy etap GABRYSIA ROKICKA 4TW!!!!!!!!

Czytaj całość

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Znajdź nas na FB !
Skip to content