Goście z Węgier

27 października naszą szkołę odwiedzili goście z Węgier. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim
Wśród gości znaleźli się: Laszlo Szentes – redaktor książki (kroniki) o polskim szkolnictwie na Węgrzech w czasie II wojny światowej, Grażyna Krzewińska – synowa Aleksandra Jana Krzewińskiego (Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Mińsku Mazowieckim, współorganizatora w/w szkolnictwa), Ewa Szałek – współtwórczyni projektu, Antoni Jan Tarczyński – Starosta Miński, Witold Kikolski – Wicestarosta, Leszek Celej – dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej.
„Zachęcam do zapoznania się ze wszystkim, co ten projekt obejmuje. Historię powinniśmy znać, powinniśmy szanować – bo bez niej nie ma przyszłości” – tymi słowami Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński rozpoczął spotkanie z delegacją z Węgier.
Celem spotkania było przybliżenie tematyki szkolnictwa polskiego na terenie Węgier podczas II wojny światowej.
Pan Laszlo Szentes w swoim wystąpieniu zaznaczył, że główni bohaterowie wspominanych wydarzeń byli w wieku naszych uczniów. Duża część tych historii zachowała się dzięki pamiętnikom, które prowadzili młodzi Polacy, którzy znaleźli się w czasie II wojny światowej na terenie Węgier. To dzięki tym zapiskom możemy utrwalać pamięć o tamtych wydarzeniach.
Na koniec pan Laszlo zwrócił się do słuchaczy z ważnym przesłaniem: „Chodzi o to, żeby nie popełniać tych samych błędów. Żeby nie powtarzać złych rzeczy – to jest najważniejsze w nauce historii”.

Dodano: 08.11.2023, do kategorii Aktualności

Aktualności

Zakończyliśmy rok szkolny 2023/2024 i rozpoczęliśmy wakacje

21.06.2024, Aktualności

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za ciężką pracę, zaangażowanie i osiągniecia w minionym roku.

Czytaj całość

Wakacje z książką

19.06.2024, Aktualności, Konkursy

Biblioteka ZSMSC i MSP w Mińsku Mazowieckim zaprasza uczniów i słuchaczy do udziału w konkursie „Wakacje z książką”.

Czytaj całość

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Znajdź nas na FB !
Skip to content