Dąb Pamięci aspiranta Piotra Załęskiego

3 kwietnia na terenie Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej- Curie w Mińsku Mazowieckim odbył się uroczysty apel z okazji posadzenia Dębu Pamięci oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej aspiranta Piotra Załęskiego. Funkcjonariusz Policji Państwowej został zamordowany przez NKWD w Twerze w 1940 roku.

Zaproszonych gości przywitała gospodarz uroczystości Dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie Pani Marlena Pustoła. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy Policji
w Mińsku Mazowieckim insp. Sławomir Rogowski, który przybliżył zebranym gościom historię zbrodni katyńskiej. Laudację o aspirancie Piotrze Załęskim wygłosił Pan Czesław Gągol prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód.

W uroczystej zbiórce udział wzięli uczniowie klas policyjnych z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej- Curie w Mińsku Mazowieckim, Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Mrozach,, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku, klasa mundurowa z I Liceum Ogólnokształcącego PUL w Dębem Wielkim, klasa o profilu pożarniczo– ratowniczym wraz z klasą technikum w zawodzie technik leśnik z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Mińsku Mazowieckim.

Głównym punktem wydarzenia było wspólne posadzenie Dębu Pamięci oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej, złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy przez gości honorowi oraz organizatorów uroczystości. Dąb oraz tablicę poświęcił kapelan mińskiej Policji, ks. pułkownik Adam Prus.

Podczas przemówień zarówno Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, jak i ociec Rafał Roszer, zgodnie podkreślali słuszność idei sadzenia dębów upamiętniających pomordowanych Polaków w Katyniu i Twerze.

Pielęgnując pamięć po poległych funkcjonariuszach Policji Państwowej, w tracie uroczystości Barbara Rumak – uczennica Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej- Curie, wykonała utwór „Modlitwa Katyńska”.

Anna Rokicka

Dodano: 05.04.2024, do kategorii Aktualności

Aktualności

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Powiatu Mińskiego

23.05.2024, Aktualności, Sport w Naszej Szkole

21 maja 2024 r. na stadionie miejskim przy ul. Budowlanej nasza młodzież rywalizowała w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Powiatu Mińskiego.

Czytaj całość

Zarejestruj się

16.05.2024, Aktualności

Rekrutacja 2024/2025 Rejestracja kandydata odbywa się przez adres strony zamieszczony poniżej: Wypełniamy  wniosek o przyjęcie do szkoły:  https://minskmazowiecki.edu.com.pl/kandydat

Czytaj całość

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Znajdź nas na FB !
Skip to content