14 marca: Międzynarodowy Dzień Matematyki

14 marca: Międzynarodowy Dzień Matematyki

W tym roku po raz pierwszy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki, proklamowany Rezolucją 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 roku. Wcześniej w niektórych krajach 14 marca (3/14) obchodzony był jako Dzień Pi, ponieważ wartość tej powszechnie znanej stałej matematycznej, wynosi w zaokrągleniu 3,14.

Międzynarodowy Dzień Matematyki ma na celu podkreślenie roli nauk matematycznych w osiąganiu Celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, a także w realizacji działań w dwóch priorytetowych dla UNESCO obszarach, którymi są Afryka i równość płci.

Większa świadomość potencjału i możliwości nauk matematycznych ma ogromne znaczenie dla przeciwstawiania się wciąż nowym wyzwaniom pojawiającym się w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, zmiany klimatyczne, energetyka oraz generalnie zrównoważony rozwój, nie mówiąc o jakości życia, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Tegoroczne obchody Dnia organizowane są przez Program Nauk Podstawowych UNESCO (IBSP) oraz Międzynarodową Unię Matematyczną, przy wsparciu licznych organizacji międzynarodowych i regionalnych.

Hasło obchodów „Matematyka jest wszędzie” wskazuje na matematykę jako część dziedzictwa kulturowego ludzkości, stanowiącą podstawę wszelkich technologii i jednocześnie narzędzie rozwoju.

Matematyka jest wszędzie w nauce i technologii:

 • Skuteczność wyszukiwarek internetowych wynika z zastosowania w nich doskonałych algorytmów matematycznych.
 • Kryptografia zapewniająca bezpieczną komunikację opiera się na teorii liczb.
 • Urządzenia do obrazowania medycznego, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny (MRI) pobierają dane liczbowe, które specjalny algorytm matematyczny przetwarza na obraz.
 • Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe gruntownie zmieniają świat, czego przykładem są choćby technika rozpoznawania obrazów i zapisu cyfrowego, automatyczne translatory, autonomiczne samochody sterowane przez komputer
 • Rozszyfrowanie ludzkiego genomu to wspólny triumf matematyki, statystyki i informatyki
 • Matematyka została wykorzystana do stworzenia pierwszego zdjęcia czarnej dziury.

Matematyka jest wszędzie w organizacji naszych społeczeństw:

 • Matematyka służy do optymalizacji sieci transportowych i komunikacyjnych.
 • Matematyka pomaga zrozumieć i kontrolować rozprzestrzenianie się epidemii.
 • Statystyka i optymalizacja matematyczna wykorzystywane są do efektywnego planowania i zarządzania systemami opieki zdrowotnej, ekonomicznej i społecznej.
 • Matematyka pomaga zaprojektować systemy wyborcze lepiej dostosowane do społecznych oczekiwań.
 • Matematyka pomaga zrozumieć ryzyko związane z zagrożeniami naturalnymi, takimi jak powodzie, trzęsienia ziemi, huragany i przygotować się na nie zawczasu, zmniejszając w ten sposób ryzyko katastrof.

Matematyka jest niezbędna do osiągnięcia Celów Agendy dla Zrównoważonego Rozwoju 2030:

 • Matematyka jest narzędziem rozwoju. Jak powiedział Nelson Mandela w czerwcu 1990 r. „Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której można użyć do zmiany świata”. Matematyka jest istotną częścią edukacji, która daje ludziom siłę i otwiera nowe możliwości pracy.
 • Matematyka służy do przewidywania globalnych zmian klimatycznych i ich konsekwencji dla różnorodności biologicznej.
 • Techniki optymalizacji i analizy danych są potrzebne w dążeniu do zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych.
 • Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do wydobywania danych ze zdjęć satelitarnych i rysowania na tej podstawie map obszarów miejskich, przemysłowych, rolniczych i leśnych, tam gdzie nie ma możliwości uzyskania danych tradycyjnymi metodami.
 • Edukacja matematyczna stwarza dziewczętom i kobietom szansę na lepszą przyszłość.
 • Umiejętność liczenia i przyswajania wiedzy naukowej pomagają każdemu obywatelowi naszej Planety lepiej zrozumieć wyzwania przed którymi ona stoi.

Matematyka jest wszędzie, czymkolwiek się zajmujesz:

 • Matematyka stanowi inspirację dla artystów i muzyków: symetrie perspektywiczne, nachylenia, fraktale, krzywe geometryczne, powierzchnie i kształty; wzory, skale i dźwięki w muzyce.
 • Matematyka jest pomocna w grach strategicznych, począwszy od tryktraka czy szachów, a skończywszy na kostce Rubika czy grze Oware.
 • Matematyka jest niezbędna przy budżetowaniu.
 • W powszechnym użyciu są pojęcia matematyczne, takie jak konstruktor, rolnik, sprzedawca, rzemieślnik, sportowiec itp.
 • Na matematyce oparta jest technika geolokalizacji, zarówno astronawigacja, jak i współczesny GPS.
 • Matematyka stanowi podstawę oprogramowania naszych smartfonów.
 • Matematyka wykorzystywana jest przy tworzeniu filmów animowanych.
 • Czy chcesz kiedyś odwiedzić Marsa? Nie będzie to możliwe bez udziału matematyki.

Wielki wkład w rozwój matematyki ma wielu polskich uczonych. Jeden z matematycznych geniuszy powiedział, że nie ma takich pieniędzy, za które wyjedzie z Polski. Jest coś dziwnego w tym, że prawie każdy polski uczeń potrafi wymienić kilka przegranych powstań. A jakiekolwiek pojęcie o historii naszych sukcesów naukowych lub gospodarczych znają tylko nieliczni prymusi. Mało kto zna i pamięta nawet największych. Takich jak Stefan Banach, który wstrząsnął światową matematyką.

Zachęcam do przeczytania całego artykułu na temat Stefana Banacha:

https://www.onet.pl/informacje/krowoderskapl/matematyczny-geniusz-powiedzial-ze-nie-ma-takich-pieniedzy-za-ktore-wyjedzie-z-polski/5gxn5q3,30bc1058

Edyta Rudnicka

Dodano: 14.03.2021, do kategorii Aktualności

Aktualności

Karty rekrutacyjne

18.07.2024, Aktualności

Uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia do klas pierwszych prosimy o wypełnienie i dostarczenia wraz z dokumentami poniższych kart rekrutacyjnych: Technik weterynarii Technik ochrony środowiska Technik leśnik Technik analityk ze specjalnością kryminologia i analiza kryminalna Liceum Ogólnokształcące […]

Anna Rokicka

Czytaj całość

Matury poprawkowe – sierpień 2024 r.

17.07.2024, Aktualności

Harmonogram matur poprawkowych sierpień 2024 Anna Rokicka

Anna Rokicka

Czytaj całość

Wyprawka szkolna

11.07.2024, Aktualności

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 maja 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023–2025 (Dz. U. 2023r., […]

Anna Rokicka

Czytaj całość

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Znajdź nas na FB !
Skip to content