II Powiatowy Konkurs Literacki „Odcienie” rozstrzygnięty

II POWIATOWY KONKURS LITERACKI ODCIENIE został zorganizowany przez Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie pod patronatem: Starosty Powiatu Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego, Wójta Gminy Mińsk Mazowiecki Antoniego Janusza Piechoskiego, Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Ziemi Mińskiej, Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Pomysłodawczynią i organizatorką Konkursu, którego I edycja odbyła się w zeszłym roku, jest pani Marzena Kruszewska. Idea Konkursu powstała w odpowiedzi na problemy młodych ludzi, które ujawniają się i pogłębiają od czasu pandemii. Tegoroczny temat – „WYKRZYCZEĆ ŚWIATU”- jest kolejnym zaproszeniem do zadania pytania, co w doświadczeniach i obserwacjach młodych ludzi woła o uwagę.

Na Konkurs, prowadzony w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły średnie, nadesłano 24 utwory. 14 czerwca 2022r. odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i rozdanie nagród.
A oto wyniki Konkursu:
W kategorii szkoły średnie I miejsce zajęła Zyta Kocak z ZS nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, II miejsce ex equo: Maria Santorek z ZS im. Marii Skłodowskiej-Curie i Oskar Wieczorek – ZS Turystyczno- Gastronomicznych, III  Zuzanna Gadomska z ZS im. Marii Skłodowskiej-Curie, która otrzymała również Nagrodę Specjalną TPMM za niezwykłą formę opisywania emocji oraz wyróżnienia: Karolina Bereda ZS MSC oraz Cezary Gąsior – ZS nr 1.
W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Martyna Kozłowska Sz. P. nr 3, II miejsce – Bartosz Gańko Sz.P. w Starej Niedziałce, III miejsce – Natasza Brzozowska – Sz.P. nr 3, IV miejsce ex equo: Martyna Woźnica Sz. P. w Rudzie, Martyna Kucińska – Sz.P. nr 3. Wyróżnienia otrzymali: Amelia Roguska Sz.P. Stara Niedziałka, Aleksandra Piasecka – Sz.P. w Rudzie.
Pozostałe utwory niewiele odbiegały swoim poziomem i sposobem przedstawienia tematu od nagrodzonych prac. Oto nazwiska ich autorów: Oliwia Gałązka S.P. Pustelnik, Julia Adamczyk – S.P. nr 2, z SP Stara Niedziałka: Marzena Jaroń i Amelia Lipińska, z S.P. Ruda: Maja Aksamitowska, Patrycja Osińska, Joanna Kwasiborska, Oliwia Piekut, Krzysztof Szeląg, Izabela Rabczewska, Marcel Ostrowski.

Ogromną rolę w kształtowaniu talentów naszych autorów mają nauczyciele-poloniści. To oni pobudzają ciekawość i wyobraźnię ucznia, motywują do myślenia i poszukiwań, wreszcie odkrywają talenty. Oto nazwiska nauczycieli, którzy prowadzili autorów prac konkursowych: ZS nr 1 im. Kazimierza Wielkiego – p. Witold Ołdakowski, ZS Turystyczno-Gastronomicznych p. Ewa Gańko, ZS im. Marii Skłodowskiej-Curie – p. Małgorzata Kaczmarek i p. Magdalena Dąbrowa, SP im. Gen. Józefa Bema w Rudzie – p. Monika Rzępołuch, SP im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce – p. Elżbieta Araźna, SP im. Armii Krajowej w Pustelniku – p. Iwona Krasuska, SP nr 3 im. Jana Pawła II -p. Agnieszka Kożuchowska i p. Izabela Saganowska, Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 1 – Beata Kaczmarska.

WYKRZYCZEĆ” oznacza ujawnić emocje w sposób gwałtowny, głośny, „budzący” z zadumy, to pukanie do zmysłów czy sumienia czytelnika; jest świadectwem przeżywania przez autora silnych emocji, w których autorzy odnieśli swoje przemyślenia do tematu Konkursu po mistrzowsku, ukazując ból, przerażenie, rozczarowanie, krzywdę, rozpacz, niemoc, złość. Autorzy poradzili sobie z tym wspaniale:

Oto w jednej z prac bunt krzyczy przeciw całemu złu świata, które wydaje się bezkarne, przeciw rządzącym niszczącym bezmyślnie życie ludzi, przeciw głupocie, nasilającemu się brakowi tolerancji – dlaczego tak jest? Czy nie czas się obudzić?! – Brak większej nadziei…

W innej pracy dziewczynka spisuje na kartkach papieru swoje myśli i odczucia, następnie zwija je w samoloty i zrzuca z balkonu – niech płyną w świat, niech dotrą do ludzi…

Inne spojrzenie: Dziewczyna wchodzi do różnych pokoi, w których doświadcza bólu, rozpaczy, załamania, tragedii innych ludzi. Okazuje się, że to jej droga krzyżowa, naznaczona 3 upadkami – jak ostatnia droga Chrystusa. Metafora losu ludzkiego, a może upadku naszej cywilizacji?

Młodzi, wspaniali ludzie zakochują się w sobie, cieszą się sobą, będąc świadomymi, że to ostatnie chwile ich życia – przebywają w hospicjum i dalej – tylko zakończenie…

Spotkanie dziewcząt po latach na łonie natury w miejscach związanych ze wspomnieniami cudownych dziecięcych lat, przekształca się w lekcję odpowiedzialności dla tych, którzy niszczą środowisko – ale nic z nachalnego, szkolnego moralizatorstwa – wszystko jakby mimo woli…

Co dziwne, a może znamienne dla naszego czasu – brak w tych utworach krzyku radości. Pojawia się gdzieś przez moment i ginie… Młodzi ludzie nie mają się dzisiaj z czego cieszyć?

Jury Konkursu w składzie: p. Barbara Selerska – historyk, p. Karolina Mroczek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, pani Barbara Zaroń-Chojnacka – przedstawicielka czytelnika, pan Rafał Ziemicki – pisarz, podróżnik, prawnik, p. Piotr Nowicki – Skarbnik Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, pracownik Ochotniczego Hufca Pracy miało trudne zadanie.

Poproszeni o refleksję na temat utworów odpowiadają:

Zastanawiam się, jak to możliwe, że młodzież w tak dojrzały sposób potrafi mówić o bardzo dorosłych, głębokich i bolesnych problemach. Zdziwiło mnie to szczególnie w pracach uczniów szkół podstawowych – poruszając egzystencjalne dylematy zdają się być przez nie naznaczeni, stykać się z nimi na co dzień.” – to refleksja pani Barbary Selerskiej.

Pani Karolina Wieczorek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej: Temat „Wykrzyczeć światu”, II Powiatowego Konkursu Literackiego „Odcienie”, dał możliwość młodym ludziom wyrażenia swoich silnych emocji, szczególnie takich jak złość, gniew, lęk, przemoc i współczucie. Pomimo tego, że w utworach rzadko pojawiała się radość, autorzy mają świadomość, że przyszłość należy do młodzieży. Prace konkursowe przedstawiają wysoki poziom wrażliwości młodych autorów. W krótkich tekstach literackich poruszone były wartości ponadczasowe, jak szacunek i przyjaźń, z wyraźną troską o przyszłość, ekologię i pokój na świecie. Budujący jest fakt, że pomimo nowych technologii młodzi ludzie dostrzegają potrzebę obecności drugiego człowieka.”

Zaskoczyła mnie dojrzałość tych utworów i niezwykle oryginalne ujęcie tematu przez wielu autorów, szczególnie umiejętne wykorzystanie klamrowej budowy w kilku pracach, co sprawia, że czytelnik ma zwyczajną frajdę z czytania” – stwierdziła p. Barbara Zaroń-Chojnacka.

Pan Piotr Nowicki:

Wielkie uznanie dla młodych adeptów słowa pisanego. Wykazali się dużą wrażliwością na krzywdę drugiego człowieka oraz zło, które – jako ludzie – wyrządzamy matce Ziemi. Wszyscy, którzy wzięli udział, zasługują na szczególne słowa uznania za to, że zechcieli wykrzyczeć swój ból i nie stoją biernie wobec chorób, które trawią nasz świat w XXI wieku.”

Uczestnicy zaprezentowali warsztat merytoryczny i stylistyczny, którego nie powstydziłby się zawodowy dziennikarz – niekiedy trudno było mi uwierzyć w to, że teksty te zostały napisane przez tak młodych ludzi. W mojej ocenie zaprezentowali poziom literacki, który pozwala na postawienie tezy, iż w przyszłości będą zajmować się pisaniem zawodowo.” – stwierdził p. Rafał Ziemicki.

Pragniemy podziękować naszym sponsorom, którzy zdecydowali się wesprzeć nasz Konkurs: Studio MS Salon Fryzjersko-Kosmetyczny Monika Cieślak ul. Kopernika 5, Tomasz Dworzyński Pizzeria „Piaccere ul. Miodowa 3/5 ; Robert Wicik Max Elektro P.P.H. Dora ul. Nadrzeczna 4/14, Marek Łodyga nasześlubne.pl ul. Mireckiego 13A/7D; Paweł Bęś Restauracja „En Cuisine” ul. Kazikowskiego 2 – wszystkie firmy z Mińska Mazowieckiego.

Marzeniem każdej piszącej osoby jest ujrzenie swojego utworu w formie drukowanej. To marzenie postanowiło spełnić Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i jego Prezes – pan Marek Łodyga – drukując najlepsze prace w swoim Roczniku Mińskomazowieckim. Dziękujemy.
Kolejne szczególne podziękowania kierujemy do Pana Piotra Nowickiego – Skarbnika Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, który na każdym etapie Konkursu wspierał nas pomocą organizacyjną, radą, pozyskał sponsorów – od lat wiemy, że można zawsze na niego liczyć. Dziękujemy bardzo.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku temat kolejnej edycji Konkursu zainteresuje osoby piszące, które wzbogacą nasze widzenie świata o swoje spojrzenie, prowokując do głębszej refleksji nad tym, co wokół.

Marta Zaborowska

Dodano: 19.06.2022, do kategorii Aktualności, Konkursy

Aktualności

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Powiatu Mińskiego

23.05.2024, Aktualności, Sport w Naszej Szkole

21 maja 2024 r. na stadionie miejskim przy ul. Budowlanej nasza młodzież rywalizowała w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Powiatu Mińskiego.

Czytaj całość

Zarejestruj się

16.05.2024, Aktualności

Rekrutacja 2024/2025 Rejestracja kandydata odbywa się przez adres strony zamieszczony poniżej: Wypełniamy  wniosek o przyjęcie do szkoły:  https://minskmazowiecki.edu.com.pl/kandydat

Czytaj całość

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Znajdź nas na FB !
Skip to content