II Powiatowy Konkurs Literacki „Odcienie” rozstrzygnięty

II POWIATOWY KONKURS LITERACKI ODCIENIE został zorganizowany przez Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie pod patronatem: Starosty Powiatu Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego, Wójta Gminy Mińsk Mazowiecki Antoniego Janusza Piechoskiego, Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Ziemi Mińskiej, Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Pomysłodawczynią i organizatorką Konkursu, którego I edycja odbyła się w zeszłym roku, jest pani Marzena Kruszewska. Idea Konkursu powstała w odpowiedzi na problemy młodych ludzi, które ujawniają się i pogłębiają od czasu pandemii. Tegoroczny temat – „WYKRZYCZEĆ ŚWIATU”- jest kolejnym zaproszeniem do zadania pytania, co w doświadczeniach i obserwacjach młodych ludzi woła o uwagę.

Na Konkurs, prowadzony w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły średnie, nadesłano 24 utwory. 14 czerwca 2022r. odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i rozdanie nagród.
A oto wyniki Konkursu:
W kategorii szkoły średnie I miejsce zajęła Zyta Kocak z ZS nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, II miejsce ex equo: Maria Santorek z ZS im. Marii Skłodowskiej-Curie i Oskar Wieczorek – ZS Turystyczno- Gastronomicznych, III  Zuzanna Gadomska z ZS im. Marii Skłodowskiej-Curie, która otrzymała również Nagrodę Specjalną TPMM za niezwykłą formę opisywania emocji oraz wyróżnienia: Karolina Bereda ZS MSC oraz Cezary Gąsior – ZS nr 1.
W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Martyna Kozłowska Sz. P. nr 3, II miejsce – Bartosz Gańko Sz.P. w Starej Niedziałce, III miejsce – Natasza Brzozowska – Sz.P. nr 3, IV miejsce ex equo: Martyna Woźnica Sz. P. w Rudzie, Martyna Kucińska – Sz.P. nr 3. Wyróżnienia otrzymali: Amelia Roguska Sz.P. Stara Niedziałka, Aleksandra Piasecka – Sz.P. w Rudzie.
Pozostałe utwory niewiele odbiegały swoim poziomem i sposobem przedstawienia tematu od nagrodzonych prac. Oto nazwiska ich autorów: Oliwia Gałązka S.P. Pustelnik, Julia Adamczyk – S.P. nr 2, z SP Stara Niedziałka: Marzena Jaroń i Amelia Lipińska, z S.P. Ruda: Maja Aksamitowska, Patrycja Osińska, Joanna Kwasiborska, Oliwia Piekut, Krzysztof Szeląg, Izabela Rabczewska, Marcel Ostrowski.

Ogromną rolę w kształtowaniu talentów naszych autorów mają nauczyciele-poloniści. To oni pobudzają ciekawość i wyobraźnię ucznia, motywują do myślenia i poszukiwań, wreszcie odkrywają talenty. Oto nazwiska nauczycieli, którzy prowadzili autorów prac konkursowych: ZS nr 1 im. Kazimierza Wielkiego – p. Witold Ołdakowski, ZS Turystyczno-Gastronomicznych p. Ewa Gańko, ZS im. Marii Skłodowskiej-Curie – p. Małgorzata Kaczmarek i p. Magdalena Dąbrowa, SP im. Gen. Józefa Bema w Rudzie – p. Monika Rzępołuch, SP im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce – p. Elżbieta Araźna, SP im. Armii Krajowej w Pustelniku – p. Iwona Krasuska, SP nr 3 im. Jana Pawła II -p. Agnieszka Kożuchowska i p. Izabela Saganowska, Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 1 – Beata Kaczmarska.

WYKRZYCZEĆ” oznacza ujawnić emocje w sposób gwałtowny, głośny, „budzący” z zadumy, to pukanie do zmysłów czy sumienia czytelnika; jest świadectwem przeżywania przez autora silnych emocji, w których autorzy odnieśli swoje przemyślenia do tematu Konkursu po mistrzowsku, ukazując ból, przerażenie, rozczarowanie, krzywdę, rozpacz, niemoc, złość. Autorzy poradzili sobie z tym wspaniale:

Oto w jednej z prac bunt krzyczy przeciw całemu złu świata, które wydaje się bezkarne, przeciw rządzącym niszczącym bezmyślnie życie ludzi, przeciw głupocie, nasilającemu się brakowi tolerancji – dlaczego tak jest? Czy nie czas się obudzić?! – Brak większej nadziei…

W innej pracy dziewczynka spisuje na kartkach papieru swoje myśli i odczucia, następnie zwija je w samoloty i zrzuca z balkonu – niech płyną w świat, niech dotrą do ludzi…

Inne spojrzenie: Dziewczyna wchodzi do różnych pokoi, w których doświadcza bólu, rozpaczy, załamania, tragedii innych ludzi. Okazuje się, że to jej droga krzyżowa, naznaczona 3 upadkami – jak ostatnia droga Chrystusa. Metafora losu ludzkiego, a może upadku naszej cywilizacji?

Młodzi, wspaniali ludzie zakochują się w sobie, cieszą się sobą, będąc świadomymi, że to ostatnie chwile ich życia – przebywają w hospicjum i dalej – tylko zakończenie…

Spotkanie dziewcząt po latach na łonie natury w miejscach związanych ze wspomnieniami cudownych dziecięcych lat, przekształca się w lekcję odpowiedzialności dla tych, którzy niszczą środowisko – ale nic z nachalnego, szkolnego moralizatorstwa – wszystko jakby mimo woli…

Co dziwne, a może znamienne dla naszego czasu – brak w tych utworach krzyku radości. Pojawia się gdzieś przez moment i ginie… Młodzi ludzie nie mają się dzisiaj z czego cieszyć?

Jury Konkursu w składzie: p. Barbara Selerska – historyk, p. Karolina Mroczek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, pani Barbara Zaroń-Chojnacka – przedstawicielka czytelnika, pan Rafał Ziemicki – pisarz, podróżnik, prawnik, p. Piotr Nowicki – Skarbnik Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, pracownik Ochotniczego Hufca Pracy miało trudne zadanie.

Poproszeni o refleksję na temat utworów odpowiadają:

Zastanawiam się, jak to możliwe, że młodzież w tak dojrzały sposób potrafi mówić o bardzo dorosłych, głębokich i bolesnych problemach. Zdziwiło mnie to szczególnie w pracach uczniów szkół podstawowych – poruszając egzystencjalne dylematy zdają się być przez nie naznaczeni, stykać się z nimi na co dzień.” – to refleksja pani Barbary Selerskiej.

Pani Karolina Wieczorek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej: Temat „Wykrzyczeć światu”, II Powiatowego Konkursu Literackiego „Odcienie”, dał możliwość młodym ludziom wyrażenia swoich silnych emocji, szczególnie takich jak złość, gniew, lęk, przemoc i współczucie. Pomimo tego, że w utworach rzadko pojawiała się radość, autorzy mają świadomość, że przyszłość należy do młodzieży. Prace konkursowe przedstawiają wysoki poziom wrażliwości młodych autorów. W krótkich tekstach literackich poruszone były wartości ponadczasowe, jak szacunek i przyjaźń, z wyraźną troską o przyszłość, ekologię i pokój na świecie. Budujący jest fakt, że pomimo nowych technologii młodzi ludzie dostrzegają potrzebę obecności drugiego człowieka.”

Zaskoczyła mnie dojrzałość tych utworów i niezwykle oryginalne ujęcie tematu przez wielu autorów, szczególnie umiejętne wykorzystanie klamrowej budowy w kilku pracach, co sprawia, że czytelnik ma zwyczajną frajdę z czytania” – stwierdziła p. Barbara Zaroń-Chojnacka.

Pan Piotr Nowicki:

Wielkie uznanie dla młodych adeptów słowa pisanego. Wykazali się dużą wrażliwością na krzywdę drugiego człowieka oraz zło, które – jako ludzie – wyrządzamy matce Ziemi. Wszyscy, którzy wzięli udział, zasługują na szczególne słowa uznania za to, że zechcieli wykrzyczeć swój ból i nie stoją biernie wobec chorób, które trawią nasz świat w XXI wieku.”

Uczestnicy zaprezentowali warsztat merytoryczny i stylistyczny, którego nie powstydziłby się zawodowy dziennikarz – niekiedy trudno było mi uwierzyć w to, że teksty te zostały napisane przez tak młodych ludzi. W mojej ocenie zaprezentowali poziom literacki, który pozwala na postawienie tezy, iż w przyszłości będą zajmować się pisaniem zawodowo.” – stwierdził p. Rafał Ziemicki.

Pragniemy podziękować naszym sponsorom, którzy zdecydowali się wesprzeć nasz Konkurs: Studio MS Salon Fryzjersko-Kosmetyczny Monika Cieślak ul. Kopernika 5, Tomasz Dworzyński Pizzeria „Piaccere ul. Miodowa 3/5 ; Robert Wicik Max Elektro P.P.H. Dora ul. Nadrzeczna 4/14, Marek Łodyga nasześlubne.pl ul. Mireckiego 13A/7D; Paweł Bęś Restauracja „En Cuisine” ul. Kazikowskiego 2 – wszystkie firmy z Mińska Mazowieckiego.

Marzeniem każdej piszącej osoby jest ujrzenie swojego utworu w formie drukowanej. To marzenie postanowiło spełnić Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i jego Prezes – pan Marek Łodyga – drukując najlepsze prace w swoim Roczniku Mińskomazowieckim. Dziękujemy.
Kolejne szczególne podziękowania kierujemy do Pana Piotra Nowickiego – Skarbnika Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, który na każdym etapie Konkursu wspierał nas pomocą organizacyjną, radą, pozyskał sponsorów – od lat wiemy, że można zawsze na niego liczyć. Dziękujemy bardzo.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku temat kolejnej edycji Konkursu zainteresuje osoby piszące, które wzbogacą nasze widzenie świata o swoje spojrzenie, prowokując do głębszej refleksji nad tym, co wokół.

Marta Zaborowska

Dodano: 19.06.2022, do kategorii Aktualności, Konkursy

Aktualności

Spotkania dla rodziców

06.09.2024, Aktualności

Szanowni Państwo, zgodnie z prośbą Pani Lidii Popek – Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, w załączeniu przekazuję ulotkę oraz plakat, które dotyczą projektu „Psychoedukacja dla rodziców” prowadzonego przez lekarzy i psychologów Oddziału […]

Anna Rokicka

Czytaj całość

Skończyły się wakacje…

05.09.2024, Aktualności

Wróciliśmy do szkoły na spotkanie starych przyjaciół i nowych wyzwań w nowym roku szkolnym 2024/2025.

Czytaj całość

Rekrutacja kandydatów na radnych III kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego

05.09.2024, Aktualności

1 września 2024 r rozpoczęła się rekrutacja kandydatów na radnych III kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Zgłaszanie kandydatur trwa do 30 września br. Anna Rokicka

Anna Rokicka

Czytaj całość

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Znajdź nas na FB !
Skip to content